Walczenie z zanieczyszczeniem

Walczenie z zanieczyszczeniem

Dzień Czystego Powietrza można było świętować parę dni temu.Z tego właśnie faktu należy nabrać nieco refleksji nawiązujących do ogromnego problemu, który pojawia się w okręgu całej Polski. Mowa tu oczywiście o smogu, który z pewnością potrafi być dla dużej części społeczeństwa naprawdę bardzo katastrofalny. Niebezpieczne toksyny, którymi oddychamy zasadniczo każdego jednego dnia, mają niewątpliwie do czynienia z nieustannym rozprzestrzenianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. Niewątpliwie warto cyklicznie objaśniać czym jest zatrucie powietrza bądź też jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku stacjach telewizyjnych poruszony został właśnie ten temat. Trzeba przede wszystkim mieć świadomość, że obecnie w naszym kraju rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił też problem smogu. Sposobem na zabezpieczanie się przeciwko zatruciu środowiska jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Mniej więcej połowę smogu w Polsce generujemy my sami w naszych domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie pozbędziemy się kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK też włączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Prezes spółki Piotr Woźny oświadczył, iż wyrabiana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również to, że kłopot ze smogiem oraz z COVID można ze sobą bezpośrednio połączyć. Plaga koronawirusa ukazała się w miejscach o ogromnie wysokiej degradacji środowiska, czyli w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


Jeśli chodzi o smog bez dwóch zdań trzeba także wiedzieć, co w zasadzie jest fundamentalną przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu co niemiara niebezpiecznych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wspomnianych właściwości jest niebywale ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie i otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.